Bitcoin Fırladı Ama Türkler Bu Altcoin’lere Bahis Yaptı!

Bitcoin bu hafta, neredeyse dokuz aydır görmediği seviyelerin üzerine, neredeyse 28.000 dolara yükseldi. Yükselişiyle göz kamaştırsa da Bitcoin, Türkiye’deki yatırımcıların odağındaki tek coin değil. İşte geçtiğimiz hafta boyunca Türkiye’deki yatırımcıların en çok araştırdığı kripto para birimleri…

Türkiye’deki yatırımcılar Bitcoin ve bunları araştırdı

Piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, geride bırakmak üzere olduğumuz bu hafta boyunca büyük bir yükseliş gerçekleştirdi.  Coin, 28.000 dolara yaklaştı. Bu sırada, kripto para analiz ve veri platformu CoinGecko’nun Kriptokoin.com ile paylaştığı istatistiklere göre, Türkiye’deki yatırımcılar, 12-18 Mart 2023 tarihleri arasında en çok aşağıdaki coin’leri araştırdı:

  • BNB48 Club Token (KOGE): BNB48 Club, 2018 baharında ortaya çıktı. Açıklamalara göre KOGE, çok çeşitli ve uluslararası bir BNB topluluğu ve merkezi olmayan özerk bir kuruluş (DAO) biçiminde çalışıyor. Endüstri araştırması, yatırım, topluluk genişletme, ürün geliştirme, node oluşturma ve diğer faaliyetler dahil çeşitli faaliyetler yürütür.
  • USDC (USDC): USDC, Circle tarafından çıkarılan ve ABD dolarına 1:1 oranda sabitli olan bir stablecoin’dir. Geçtiğimiz haftalarda, coin, 1 dolarlık sabitini kaybederek yatırımcıları endişelendirmişti. Kimi yatırımcı ise 0.87 dolarlık düşük seviyesinden USDC’yi satın alıp, coin 1 dolara yeniden ulaştığında kâr elde etti.
  • Bitcoin (BTC): Piyasa değeri ile en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Türkiye’deki yatırımcıların odağında. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere BTC, dokuz ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Yatırımcılar, fiyatındaki yükselişi kontrol etmek için sürekli olarak BTC fiyatını araştırmış gibi duruyor.
  • Pi Network (PI): Pi Network, şu anda mainnet lansmanı yapılmamış bir coin’dir. Yani şu anda kapalı ağ döneminde.
  • Gelato (GEL): Gelato Network, otomasyon ağıdır ve geliştiricilerin Ethereum gibi tüm EVM tabanlı uyumlu Blockchain’ler üzerinde ve genelinde rastgele akıllı sözleşme uygulamalarını otomatikleştirmesine ve aktarmasına olanak tanır.
  • SingularityNET (AGIX): SingularityNET, küresel olarak erişilebilir AI pazarı sayesinde herkesin AI hizmetlerini kolayca “oluşturmasına, paylaşmasına ve bunlardan para kazanmasına” olanak tanıyan, Blockchain destekli bir platformdur.
  • Sonne Finance (SONNE): Sonne Finance; bireylerin, kurumların ve protokollerin finansal hizmetlere erişmesi için Optimism üzerine kurulu ilk yerel merkezi olmayan borç verme protokolüdür.
  • Bone ShibaSwap (BONE): BONE, SHIB ekosistemine ait ShibaSwap’in yönetim tokenıdır.
  • CryptoGPT Token (GPT): Kendi açıklamalarına göre CryptoGPT, AI devrimine “güç veren” ZK Layer-2 Blockchain’idir
  • Platypus Finance (PTP): Avalanche ekosistemindeki DEX’lerden biri olan Platypus’un yönetim tokenıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir