Deprem için 21 milyar TL ayırdık

Bölgede sigortalılık oranının düşük olduğunu belirten Obalı, toplam araçların yüzde 17’sinin kasko, konutların da DASK dışında yüzde 20’sinin sigortalı olduğunu kaydetti. Obalı, DASK dahil bölgede toplam sigorta poliçe sayısının 4 milyon olduğunu vurguladı.

223 BİN SAĞLIK VAR

Depremin etkilediği 11 ilde kaskoda 490, konutta da 456 bin poliçe olduğunu, bölgede 1.7 milyon hayat poliçesi bulunduğunu, bunların da yüzde 90’ının banka kredili hayat sigortaları olduğunu ifade eden Obalı, “Deprem bölgesinde 223 bin civarında da sağlık sigortalısı bulunuyor. Bunların bir kısmı deprem teminatı almış poliçeler. Sigorta şirketlerimiz deprem sonrası aldıkları kararla sağlık sigortasında deprem teminatı var yok bakmadan, muafiyetler uygulamadan depremzedelerin sağlık giderlerini karşılıyorlar” dedi.

KASKO SAYISI ARTTI

Özgür Obalı, deprem bölgesinde sigorta yapılmadığına yönelik eleştirilere de değinerek, şunları söyledi: “Bölgede sigorta yapılıyor. İlk hafta, oradaki doğal hayatın akışı nedeni ile elbette sigorta konu olmadı. Depremin ikinci haftasından itibaren satışlar başladı. Mesela bugün itibarıyla kasko sigortalı sayısı deprem bölgesinde 32 bin artarak, sigortalı sayısı 522 bine çıktı. Konut tarafında ise halen hasar tespit çalışmaları sürüyor ve DASK’a paralel henüz konut poliçesi yapılmıyor ama önümüzdeki günlerde yapılmaya başlanır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir