Fatih Altaylı: ’13 yıl, 7 seçim geçti, Kanal İstanbul’un yapılamayacağını kabul edin’

Gazeteci Fatih Altaylı, AK Parti iktidarının 2010 yılından bu yana, özellikle seçim dönemlerinde Kanal İstanbul Projesini gündeme getirdiğine dikkat çekti, yaklaşık 75 milyar dolara mal olacak projenin alternatifi olarak depreme hazırlık çalışmalarının yapılabileceğini gündeme getirdi. Altaylı bir başka alternatif olarak “Ya da 13 senedir yapılmamış bir işin aslında yapılmayacağını bilir ve bu konuda konuşmayı bile gereksiz bulabiliriz. Karar sizin.” diye yazdı. Altaylı’nın “7 seçim 2 referandum 1 kanal” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Zannederim 2010 yılıydı. Rahmetli Erol Olçok AK Parti’nin seçim kampanyasını hazırlıyordu. Habertürk’te ziyaretime geldi. Çılgın Proje’nin ne olduğunu ilk o zaman, ondan öğrendim. Karadeniz ile Marmara’yı birbirine ikinci kez bağlayacak yapay bir kanaldı. Ve bence seçim için bulunmuş bir propaganda aracıydı.
(…) Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, projenin maliyetinin 20 milyar dolar civarında olacağını söyledi.Uzmanlar ise bunun 50 milyar dolardan aşağı bir maliyeti olmayacağını iddia ediyorlardı. Bu da o gün 1.5 TL olan dolar kuru ile yaklaşık 75 milyar TL ediyordu.
(…) Aradan geçmiş 13 koca sene, o gün doğan çocuklar bugün lisede.
Bu arada 4 genel, 3 yerel seçim 2 de referandum görmüşüz.
Her birinde Kanal İstanbul projesi gündeme gelmiş, tartışılmış.
Şimdi 5. seçime gidiyoruz. Yine Kanal İstanbul hikayesi dinliyoruz.
O gün 50 milyar dolar olan maliyet bugün inşaat maliyetlerindeki artış ve dolar enflasyonunun da etkisi ile en az 75 milyar dolar.
Peki bu para ile neler yapılabilir?
Mesela bir büyük depremde yerle yeksan olacak olan ve muhtemelen Türkiye’nin bağımsızlığına mal olacak kadar yüksek etkileri olması muhtemel bir İstanbul’u depreme hazırlıklı hale getirebilir, yüzbinlerce insanımızın hayatını kurtarabiliriz.
Ekonomik maliyetinin yaklaşık 100 milyar doları bulacağı söylenen 6 Şubat depreminde yerle bir olan tüm kentleri baştan sona onarabilir, bu kentlerde yaşayan milyonlarca insanın derdine derman olabiliriz.
Milyonlarca insana ekmek kapısı olabilecek binlerce üretim tesisi kurabiliriz.
75 TOGG fabrikası, 375 tank fabrikası yapabiliriz.
Ya da Kanal İstanbul’u bir grup müteahhide ihale edip, 75 milyar doları bunların cebine koyar ve dış borç hanemize 75 milyar dolar daha ve bunun faizlerini de ekleyebiliriz.
Ya da 13 senedir yapılmamış bir işin aslında yapılmayacağını bilir ve bu konuda konuşmayı bile gereksiz bulabiliriz.
Karar sizin.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir