İYİ Parti’de Kılıçdaroğlu gerilimi: Yavuz Ağıralioğlu toplantıya katılmadı

Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için çok az bir süre kaldı. Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aday gösterirken, Millet İttifakı da aday olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçti.

Ancak bu seçim muhalefette gerilime neden oldu. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin kararını açıkladı ve Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı önerdi.

Masadan kalkan Akşener, daha sonra önerilen iki ismin Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine getirilme fikriyle yeniden ittifaka döndü. Daha sonra ise Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı açıklandı.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı adaylığı için seçmenler tarafından aday gösterilmek isteyenlerin, Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvuru süresi dün sona erdi. Siyasi partilerce cumhurbaşkanı adaylığı için yapılacak başvuru süresi ise 23 Mart saat 17.00’de dolacak.

İKİ İSİM TOPLANTIYA KATILMADI İDDİASI

Partiler aday gösterecekleri isimler için grup kararı alıyor. İYİ Parti TBMM Grubu da bugün Kılıçdaroğlu’nu aday göstermek için karar aldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantı yaklaşık yarım saat sürdü. 

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, “İYİ Parti, Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olması konusunda grup kararı almıştır. Bu sürecin gereğini yapmaktadır. Bu kararı YSK’ye bildireceğiz” dedi.

Mersin Milletvekili Behiç Çelik yurt dışında, Denizli Milletvekili Yasin Öztürk TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda olduğu için toplantıya katılmadı.

Kulislerde, Ankara Milletvekili Koray Aydın ile İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu gibi ağır topların da toplantıya katılmadığı ifade edildi.

İddialar sonrası Ağıralioğlu ve Aydın’la görüşen gazeteci İsmail Saymaz, toplantıya yalnızca Yavuz Ağıralioğlu’nun katılmadığını bildirdi:

“İYİ Parti TBMM Grubu, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı için karar aldı. Toplantıya yalnızca Yavuz Ağıralioğlu katılmadı. Ağıralioğlu ile konuştum. Toplantıya gitmediğini doğruladı. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın ile de konuştum. Aydın, sabah grup toplantısına katıldığını, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı için imza verip erkenden ayrıldığını söyledi.”

Ağıralioğlu ve Aydın, daha önce yaptığı açıklamalarda, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sıcak bakmadıklarını ifade etmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir