Japonya Maliye Bakanlığı Dijital Yen’i Araştıracak

Japonya Maliye Bakanlığı, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatmanın fizibilitesini incelemek üzere bir panel kurmayı planlıyor. 

Panelin, iki yıldır yürütülen çalışmalara ek olarak dijital bir para birimi için çerçeve oluşturabilmek adına kurulacağı belirtildi. Bank of Japon (BOJ) ve diğer finansal paydaşların dahil olacağı dijital yen pilot programının da aynı zamanda başlatılması planlanıyor. 

Japonya, Düzenlemelere Öncülük Etmeyi Planlıyor

BOJ yetkilileri dijital yen çıkarmak için acil bir planları olmadığını belirtirken, maliye bakanlığı böyle bir para biriminin olası tanıtımına hazırlanmak için adımlar atıyor. 

Bu yıl G-7 sanayileşmiş ülkeler grubunun başkanlığını yürüten Japonya, aynı zamanda daha sert küresel kripto düzenlemelerini yönlendirmeyi planlıyor. Kyodo tarafından yayınlanan rapora göre Japonya, bu yıl gerçekleşecek olan G-7 zirvesinde dijital para birimlerinin düzenlenmesine ilişkin tartışmalara öncülük etmeyi hedefliyor. 

Japonya’nın dijital yen’e geçmesi, büyük ölçüde nakitsiz olan ülke ekonomisi üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. 

Statista tarafından yapılan bir araştırma raporuna göre, nakit işlemler ülkedeki tüm işlemlerin sadece yüzde 51,1’ini oluşturuyor. Dijital yen’in yaygın olarak benimsenmesi nakit kullanımını da daha fazla azaltabilir ve ülkenin geleneksel bankacılık sistemini bozabilir. 

Japonya son yıllarda kripto para birimlerine nispeten açık olsa da, 2017 yılında Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak resmen tanımıştı. Dijital yen’in piyasaya sürülmesi düzenleyici incelemenin artmasına yol açabilir ve diğer kripto para birimlerinin kullanımını sınırlayabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir