RBA faiz artırımlarına ara verdikten sonra Avustralya’da tüketici hissiyatı yükseldi

Investing.com – Merkez Bankasının (RBA) faiz artırım döngüsüne ara vermesinin ardından Salı günü yapılan özel bir ankete göre Avustralya’da tüketici hissiyatı, Nisan ayında beklenenden daha fazla artış gösterirken enflasyonun da zirve yaptığına dair işaretler ortaya çıktı.

Westpac-Melbourne Enstitüsü Tüketici Hissiyatı Endeksi, Nisan başında %9,4 artışla 85,8’e yükselerek %1,5 artış beklentisini aştı. Endeks, neredeyse rekor düşük seviyelerden geri dönerken 2020 sonlarından bu yana en hızlı şekilde büyüdü.

Bu toparlanmanın büyük bir kısmı, RBA’nın faizleri sabit tutma kararından kaynaklandı ve ipotek sahipleri arasındaki hissiyat, RBA kararından sonra önemli ölçüde iyileşti.

Merkez Bankası, geçen hafta faizleri sabit tutarak son 12 ay içinde faizlerde yaşanan keskin artışın tüm etkilerini gözlemlemek için beklediğini belirtti.

RBA kararı aynı zamanda enflasyonun iki ay üst üste 30 yılın en yüksek seviyelerinden gevşemesiyle birlikte geldi ve muhtemelen artan faiz oranları ve yavaşlayan ekonomik büyüme nedeniyle fiyat baskılarının zirveye ulaştığını gösterdi.

Ancak Westpac, Nisan ayı başlarında hissiyatta görülen iyileşmeye rağmen hissiyatın hâlâ zayıf olduğu ve bu durumdan dolayı tüketici harcamalarının, 2024 ortasına kadar zayıf kalacağı uyarısında bulundu.

RBA, Mayıs toplantısında faizleri daha da yükseltebilir.

Başkan Philip Lowe, enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi halinde faizlerin daha da yükselebileceği uyarısında bulundu.

Westpac Group Baş Ekonomisti Bill Evans, bir notunda şunları paylaştı:

“Daha fazla bilgi bekleyip döngünün ilerleyen dönemlerinde daha yüksek faiz oranlarını riske atmaktansa Mayıs toplantısında nakit faizinde nihai %0,25’lik bir artış, en iyi politik yaklaşım olmaya devam ediyor.”

Avustralya’da ekonomik büyümenin bu yıl önemli ölçüde yavaşlayacağı ve yüksek faizlerin etkilerinin, ekonomi tarafından hissedilmesiyle birlikte işsizliğin artacağı tahmin ediliyor.

Enflasyonun düşme eğiliminde olması beklenirken fiyat baskılarının ancak 2025 ortalarında RBA’nın %1 ila %3 hedef aralığına düşeceği düşünülüyor.

Şimdi gözler RBA’nın Mayıs ayında, merkez bankasının bu ayki faiz belirleme toplantısından hemen önce açıklayacağı güncellenmiş ekonomi tahminlerinde.

Yazar: Ambar Warrick

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir