TÜRKONFED’den üç kente ‘KASABA’

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) ve Habitat Derneği, bölgede kalıcı konutlar yapılıncaya kadar “sürdürülebilir yaşam merkezleri” oluşturmak üzere geniş bir paydaş ağının da katılımıyla “Ortak İş Birliği Platformu”nu kurdu.

Depremde ağır hasar alan Hatay-Samandağ, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da ‘Kasaba’ adı verilen yaşam merkezleri oluşturacak Platform, ilk merkezi Hatay-Samandağ’da kurmaya başladı.

AFAD başkanlığında, Samandağ Koordinatör Valisi ve Samandağ Kaymakamlığı koordinasyonunda Samandağ Belediyesi tarafından Mağaracık ve Kurtderesi mevkisinde barınma alanı olarak kullanıma bırakılan 16 dönümlük alanda kurulumu başlayan KASABA projesi, ilk etapta 266 yaşam alanını kapsayacak. Samandağ’da ikinci etapta kullanıma bırakılacak alan ile birlikte toplamda 500 yaşam alanı 100 donatı alanından oluşan 600 yapılık sürdürülebilir yaşam merkezi tamamlanacak.

Proje kapsamında devlet kurumlarının kullanıma bırakacağı alan ölçüsünde, her kentte 600 adet olmak üzere toplam 1.800 konteynerden oluşan merkezler oluşturulacak. Barınma amacıyla kurulacak iki oda ve bir banyodan oluşan konteynerler, bir evin tüm temel gereksinimlerini de içerecek şekilde hazır olarak teslim edilecek.

Sanayi sitelerine entegre edilmesi hedefleniyor

Diğer konteynerler ise revir, sağlık ocağı gibi sağlık hizmetleri; kreş, derslik gibi eğitim alanları; oyun, kütüphane, kadın merkezleri, yaşlılara özel alanlar, çay ocağı gibi sosyal donatılar; atölye, ticaret, endüstri gibi çalışma alanları ile depo, güvenlik ve yönetim alanlarını kapsayacak.

Kamu kurumları ve yerel yönetimler iş birliği ile hayata geçirilen KASABA projesi kapsamındaki bir diğer önemli hedef de bu merkezlerin kentlerdeki ekonomik faaliyet alanlarına entegre edilmesi olarak belirlendi. Bu kapsamda Ortak İş Birliği Platformu’nun kullanımına bırakılacak alanlarda kurulacak yaşam merkezlerinin, organize sanayi bölgeleri veya küçük sanayi sitelerine entegre edilmesi de hedefleniyor.

Hedef göç ve işgücü kaybını önlemek

Böylece depremden etkilenen kentlerden göçün önlenerek, istihdam ve iş gücü kaybının önüne geçilmesi ve üretimin bölgede kalmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Samandağ’daki ilk KASABA’da altyapı çalışmaları hızla devam ederken iş dünyası da konteynerlerin alımı için harekete geçti. Denizli Genç İş İnsanları Derneği’nin (DEGİAD) 50, Adana Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (ADSİAD) 25, OMEGA Grup’un 10 konteyner bağışı ile başlayan seferberlik kampanyasının yanı sıra barınma ve sosyal alanlar için gerekli tüm eşya ve teçhizatlar da yine iş dünyasının desteğiyle tedarik edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir