Yabancı bankalar, seçim sonrası faiz ve dolar/TL’de nasıl bir değişim bekliyor?

Investing.com – Türkiye’de 14 Mayıs’ta 28. Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimi yapılacak. Yabancı kurum ve kuruluşlar seçim sonrası para politikası hakkında tahminlerini paylaşmaya devam ediyor.

Kimler ne bekliyor?

ABD’li yatırım bankası Morgan Stanley (MS), seçimi Cumhur İttifakı’nın kazanması durumunda mevcut para politikasının yeni düzenlemelerle devam edeceği görüşünde. Millet İttifakı’nın kazanması durumunda ise sıkı para politikasına geçileceği ve{{ecl-409|| faiz}İn ilk aşamada %30’lu seviyelere çıkarılacağı tahmininde bulunan banka, seçimin ardından hangi ittifak kazanırsa kazansın dolar kurunda ilk etapta yukarı yönlü hareket olmasını bekliyor.

İngiliz bankası HSCB, seçimin ardından dövizde yükseliş bekleyen bir diğer banka. HSBC, yüksek negatif faiz ve cari açığın sermaye akışını da yavaşlatması nedeniyle şu anda uygulanan liralaşma stratejisinin sürdürülemez olduğunu belirtti. Seçimden sonra dolar kurunun yükseleceğini ön gören banka yılın ikinci çeyreğinde kurun 20,00 seviyesine çıkmasını, üçüncü çeyrekte 23,00 seviyesine çıkmasını beklerken yıl sonu tahminini ise 24,00 olarak açıkladı.

Citi Grup, piyasalarda seçim sonrası yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde faiz beklentilerinin %25 ve %27 seviyelerinde olduğunu yani piyasaların faiz artışı beklediğini belirtti. Politika faizinde %40’lı seviyelere kadar yükseliş olabileceğini belirten banka, TL üzerinde düzenleme ve sınırlamalardan kaynaklanan baskı olduğunu ve bunların değişmesi durumunda düzeltme olabileceğini not düştü.

Raporda düzenlemelerin gevşetilmesi ile kurda yaşanacak yükselişin ardından TL’de değerlenme ve CDS tarafında da düşüş olabileceğine dikkat çekildi.

Yabancı kuruşların çoğu TL’deki aşırı değerlenmeye dikkat çekiyor. Enflasyon ve kur dengesinde kurun geride kalmasının seçim sonrası değişebileceği görüşü yüksek. Ortalama %20 kadar değişim bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir