ABD yönetimi Kongre’yi atlayarak İsrail’e ikinci acil silah satışını onayladı

T24 Dış Haberler

İsrail-Hamas savaşı artan uluslararası tepki altında sürerken ABD Başkanı Joe Biden yönetimi bu ay ikinci kez Kongre’yi atlayarak İsrail’e acil silah satışını onayladı. 

Dışişleri Bakanlığı, Cuma günü yaptığı açıklamada, Bakan Antony Blinken‘in Kongre’ye, İsrail’in hali hazırda satın aldığı 155 mm’lik mermilerin işlevsel hale getirilmesi için gerekli olan fünyeler, şarj cihazları ve primerler de dahil olmak üzere 147,5 milyon dolarlık ekipman satışını kapsayan ikinci bir acil durum kararı aldığını söylediğini bildirdi.

“İsrail’in kendisini savunabilmesi ABD’nin ulusal çıkarları için hayati önemde” 

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “İsrail’in savunma ihtiyaçlarının aciliyeti göz önünde bulundurularak, Bakan, transferin derhal onaylanmasını gerektiren acil bir durumun mevcut olduğunu tespit etmek üzere kendisine devredilen yetkiyi kullandığını Kongre’ye bildirmiştir” denildi.

Açıklamada ayrıca “İsrail’in karşı karşıya olduğu tehditlere karşı kendisini savunabilmesini sağlamak ABD’nin ulusal çıkarları için hayati önem taşımaktadır” denildi.

Acil durum yetkisi nedir, daha önce kullanıldı mı?

Acil durum tespitlerinde, yabancı askeri satışlar için kongre incelemesi gerekliliği atlanıyor. Bu tür kararlar, yönetimlerin silahların milletvekillerinin onayını beklemeden teslim edilmesine acil ihtiyaç duydukları durumlarda nadiren alınıyor. 

Blinken, 9 Aralık’ta da benzer bir karar alarak İsrail’e 106 milyon dolardan fazla değerde yaklaşık 14.000 adet tank mühimmatı satışını onaylamıştı.

Daha önce Mayıs 2019’da dönemin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Donald Trump yönetiminin Yemen’de Suudi ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) liderliğindeki savaşla ilgili olarak milletvekillerinin endişelerini gidermekte zorlanacağının anlaşılması üzerine Suudi Arabistan, BAE ve Ürdün’e 8,1 milyar dolarlık silah satışı için acil bir karar almıştı. 

Her iki hamle de Joe Biden’ın Ukrayna, İsrail ve diğer ulusal güvenlik ihtiyaçları için yaklaşık 106 milyar dolarlık yardım paketi talebinin, ABD’nin göç politikası ve sınır güvenliği tartışmalarına takılıp Kongre’de tıkandığı bir dönemde geldi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x