Bir Üniversite ‘Deprem Öyküleri’ Yarışması Başlattığını Duyurdu: “Düpedüz Rezillik!”

6 Şubat tarihli Kahramanmaraş depremlerimiz hala dün gibi aklımızda. Toplamda 11 ilimizin etkilendiği depremlerde binlerce vatandaşımızı kaybettik. Depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da çekilen filmden sonra, şimdi de bir öykü yarışması gündeme geldi. 

Malatya’da bulunan İnönü Üniversitesi, ‘Deprem Öyküleri Yarışması’nın başladığını duyurdu, sosyal medyadan ise tepkiler gecikmedi.

Tüm Türkiye 6 Şubat Pazartesi sabahına en acı şekilde uyandı.

6 Şubat Pazartesi günü 04.17’de Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem büyük bir felakete yol açtı. Yalnızca depremin meydana geldiği Kahramanmaraş değil, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa’da büyük yıkımlar meydana geldi.

Depremin yıkıcı yüzü ortaya çıktığında yaşadığımız acıyı tarif edecek kelimelerimiz bile yoktu.

Toplamda 11 ilimizi derinden etkileyen depremler, yüzlerce binanın yıkılmasına, binlerce kişinin evsiz kalmasına sebep olmuştu. Arama kurtarma çalışmaları diğer ülkelerden gelen yardım ekipleriyle sürdürülse de binlerce vatandaşımız hayatını kaybetti.

Kahramanmaraş depremlerinin bizde açtığı yaraları unutmak, unutturmak ise mümkün değil.

Acımız hala dün gibi tazeyken zaman zaman gündem olan bazı olaylar ise birçok şeyi sorgulamamıza sebep oluyor. Örneğin Hatay’da enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken çıkan cesetler o günleri unutmamamız için bir işaret sanki. 

Öte yandan depremin acısını nasıl yaşayacağını ‘yanlış yorumlayanlar’ da (kibar bir tabirle) var.

Son olarak Malatya’da bulunan bir üniversitenin başlattığı “Deprem Öyküleri Yarışması” sosyal medyada gündem oldu.

Bazı kullanıcıların paylaştığı ‘Deprem Öyküleri Yarışması’ görselinin gerçek olmayacağını umut ederken maalesef Malatya’da bulunan İnönü Üniversitesi’nin bu yarışmanın duyurusunu yaptığı gördük.

Üniversite tarafından duyurusu yapılan bu yarışmanın seçici kurulunda profesörler, doçent doktorlar, yazarlar bulunuyor.

Deprem Öyküleri Yarışması’nın sonucunda ise birinciye 3 bin TL, ikinciye 2 bin TL, üçüncüye ise bin TL ödül veriliyor. Yarışmaya başvurular 13 Kasım’da başlamış, 1 Ocak’ta ise son bulacak.

Yarışmaya dair tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Gelgelelim deprem öyküleri yarışması sosyal medyada hızla yayılmaya, kullanıcıların tepkisini çekmeye başladı.

??

??

??

??

??

??

??

??

??

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Haydi yorumlara…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x