Borsaya Girenler Dikkat! Takibe Alındılar

Borsa İstanbul, Orta Doğu’da yükselen gerilimin ardından ilk işlem gününe sert düşüşle girdi.

Çok sayıda vatandaş halka arz hisselerinden alırken SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül önemli uyarılarda bulundu. Peki yatırımcılar ne yapmalı?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Ekonomist Hikmet Baydar şu ifadeleri kullandı:

“Burada ilk etapta suç duyurusunda bulunuluyor. Sonrasında yasal olarak manipülasyon varsa bu savcılık tarafından inceleniyor, ‘gerçekten suç unsuru var mı?’ buna bakılıyor. Eğer bir suç varsa ceza veriliyor.

Yatırımcının burada dikkat etmesi gereken konu şudur: Hisse senedi önerildiğinde o hisse senedinin bir hikayesi var mı? Şu anki mevcut olan değer gerçekten de alınabilir bir değer mi? Belki de kendisine o öneriyi yapan kişi hisseyi çıkarmak için öneriyor olabilir. Tahtaya alıcı çekerek kağıtlar yükseltilmeye çalışılıyor olabilir. Herkes alıma geçerken o portföyü boşaltan manipülasyonculardır.

Gençlerin borsaya ilgi göstermesi nedeniyle bu tür manipülasyonlardan etkilenilmesi yüksek. Sosyal medyadan böyle grupların kurulduğunu görüyoruz. Yatırımcı tavsiyesi değildir şeklinde kağıt bazında yorumlar yapıldığını görüyoruz.

O RAPORLAR TAKİP EDİLEBİLİR

Yatırımcı şunu unutmamalıdır: Bu tür analizleri yapan aracı kurumlarda raporlar düzenliyor. O raporlar takip edilebilir. Bunu düzenleyen aracı kurum uzmanlarıdır. En azından kulaktan dolma, tahtası kapanabilecek ya da gelecekte zorluklarla karşılaşabilecek bir hisse senedini almaları söz konusu olmuyor. Yatırımcıların daha güvenli verilerle hareket etmeleri lazım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x